Sıva görünümlü duvar boyaları

Sıva Görünümlü Duvar Boyaları

Boyalar günlük hayatta iç mekânlarda kullanılan malzemelerdir. Bunlar inşaatın izlerini kapatmak, mekânı daha güzel hale getirmek gibi amaçlarla kullanılır.  Boyaların kendi içerisinde değişik çeşitleri olmakla beraber bu çeşitlilik kullanılan malzeme özelliklerine göre belirlenir.  Ayrıca marka ve kullanılan içerik kalitesi açısından da değişiklik görülebilmektedir. Örneğin sıva görünümlü duvar boyaları oldukça sık kullanılan malzemelerdendir.

beton efekt duvar boya uygulama fiyatlari

Sıva Görünüm Nedir?

İnşaatın devam ettiği izlenimi veren sıva görünümü genelde gri tonlarda olan ama değişebilen renklerden oluşur. Sıva görünümde benzer tonlar hâkim olarak fark edilebilir. Çünkü gerçek sıva düşünülürse bir odanın içinde inşaatın sondan bir önceki durumuna işaret eder. Yani boyanın öncesindeki süreç sıva görünümdür.  Bu görünüm zaman içinde popülerleşerek dekoratif bir özellik kazanmış, beğenilmesi ile de boya mağazalarında sıva görünümlü boya olarak satışa sunulmaktadır.

Sıva Görünümlü Boyanın Avantajı Nedir?

Sıva görünümlü boyalar birçok farklı açıdan avantajlıdır. Öncelikle iç mekânda sadeliğin hâkim olmasını sağlar. Yani minimal dekorasyondan hoşlananlar için sade ve göz yormayan bir boya olacaktır.  Bazıları için her ne kadar renksiz gelse de bu boyalar yoğun şekilde talep görür.  Bunun dışında kendiliğinden bazı bölgelerde renk düzensizlikleri yaygın olduğundan sıva görünümlü boyaların kirlenme sorunu çok olmayacaktır. El izleri ya da tozlanmalara karşı doğal bir kamuflaj yaratır. Ayrıca ortama doğal bir hava katmak isteyenler için de idealdir.

Betonart ofis duvar sıva uygulaması İstanbul.

Sıva Görünümlü Boyaların Bazı Teknik Özellikleri

Sıva görünümlü boyaların özellikleri genellikle şöyledir:

Su buhar geçirgenliği, su emme özelliklerine sahiptirler. Bunun miktarı boya özelliğine göre değişebilir. Standart değildir. Kaliteli boyalarda miktar yükselir. Su buharı aktarım hızı, su aktarım hızı, çatlak örme özelliği gibi detaylara önem verilmesi gerekir. Karbondioksit geçirgenliği için geçerli sınıfa dikkat edilmelidir. Bunun dışında uygulama olacak alanlarda yapışmayı engelleyen herhangi bir toz, kir ya da yağ bulunmamalıdır.

Brüt beton görünümlü sıva dekoratif uygulama.

Eskiden kalma duvar pürüzleri yok edilmeli, zımparalandıktan sonra boya uygulanmalıdır. Ürüne üzerinde belirtilen kıvam geliştirici malzeme dışında hiçbir madde katılmamalıdır. Uygulama öncesinde astar hazırlanmalı, sonra da sıva görünümlü duvar uygulamasına devam edilmelidir. İşlem bitiminde kullanılan aletler suyla iyice temizlenmelidir. Yağış olan alana bu boyanın uygulanmaması önerilir. 

Duvar Boyalarının Dekoratif Avantajı

Duvar boyalarını dekorasyon açısından değerlendirirsek bunu birçok açıdan ele almak mümkündür. Bir iç mekânın ya da tersine dış mekânda boya o yerin havasını belirler. Bu noktada renklerin ve desenlerin insanlar üzerindeki algılarından bahsedilebilir.

Örneğin markaların birçoğu gücü ve hâkimiyeti, etkileyici yönü güçlülüğü ifade eden maviyle kırmızıyı kullanır.  Bu renklerin insanların üzerinde etki bırakma derecesi bakımından daha etkili olduğu birçok araştırmada da kanıtlanmıştır. Tabi bu noktada duvar boyalarının bir kurum için reklam ve satış gelirine de değinmek gerekir. Çünkü yanlış uygulamalar beraberinde kurumsal kimliğine de zarar verebilmektedir.

Betonart dekoratid duvar sıva

Mağazalarda Sıva Görünümlü Duvar Boyası

Alışveriş merkezleri bilindiği üzere son 15-20 yılda popülerleşen alanlardır ve burada her geçen gün daha dikkat çekici ve satın almaya yönlendirici uygulamalara rastlanır. Mağaza içlerinde sıva görünümlü boya kullanımı da dekoratif açıdan son dönemlerde bir hayli fazla kullanılmaktadır.  Müşterilerin eskitilmiş ürünlere yönelik merakı bu izlenimi de canlandırdığından duvarlara eski bir iz veren bu uygulama oldukça talep görmektedir.

Üzerinde pürüzlü yatay çizgiler olması, bazı uygulamalarda da gri ve bölgesel koyulaşmaların olduğu görünümler farklı bir hava yaratmak isteyen işletmeler için ideal olacaktır.  Bu dekorasyon yönü ağır olan sıcak görünümlü boyalarda uzun süre sorunsuz kullanım görülebilir, ayrıca

  • Mağaza içindeki ürünler daha çok ortaya çıkar.
  • Öne çıkan ürünlerle beraber satışlar artar.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.