Sedefli dekoratif boya

Sedefli Boya Örnekleri

Sedefli boya örnekleri ile birlikte yapılacak olan boyama işlemlerinde alınacak sonuçları önceden görebilme imkanına sahip olabileceksiniz.

Sedef boya özellikle son dönemlerde sıkça kullanılan ve dekoratif olarak oldukça şık sonuçların alınabildiği boya türlerinden birisidir. Evinizin ya da iş yerlerinizin genel dekorasyonu içerisinde kullanılacak olan sedefli boyaların bu dekorasyona uygun şekilde yapılmaları gerekmektedir. İstenilen şekillerin ve renklerin kolaylıkla uygulanabileceği sedefli boyaların kullanılması ile birlikte evlerin dekorasyonlarında büyük değişiklikler de yapılmış olabilecektir. Bu nedenle özellikle yapılan dekorasyon çalışmalarının en çok tercih edilen yardımcılarından birisi sedefli boyalardır.

Sedefli Boya Nasıl Yapılır?

Sedefli boya yapabilmek için öncelikle bu işte ustalaşmış olunması gerekmektedir. Diğer düz boyalara nazaran daha detaylı çalışmalar isteyen ve uygulama tekniklerinin bulunduğu sedefli boyaların yapılmaları işlemleri çok kolay değildir. Sedefli boya yapılmadan önce yapılması gerekenler listesinin en başında boya yapılacak olan yüzeyin doğru hazırlanması gelmektedir. Üzerlerinde kalıntı ya da pürüz kalmayan yüzeylere uygulamaları daha güzel sonuçların alınmasını sağlayabilecektir. Sedefli boya yapılmadan önce yüzeyin temelini oluşturacak olan boyanın da sürülmesi gerekmektedir. Bu işlemin de tamamlanması ve duvarın tam anlamıyla kuruması ile birlikte ­sedefli boyanın uygulanmasına geçilmesi için hazır olunacaktır. Ancak sedefli boyanın uygulanmasının öncesinde kullanılacak kalıpların da hazırlanması gerekmektedir. Yapılacak olan şekillere göre hazırlanan kalıpların tam anlamıyla uygulanabilir olmaları çok önemlidir. Bunun için duvar üzerinde uygulama yapmadan önce mutlaka farklı bir yüzeyde denemesinin yapılması gerekmektedir. Bu şekilde ortaya çıkacak olan şekille birlikte nasıl bir sonuç alınacağı da görülmüş olacaktır. Gerekli test işlemlerinin tamamlanması ile birlikte duvarınızda uygulamanız için de bir engel kalmayacaktır. Uygulama esnasında yukarıdan aşağıya doğru tek seferde şekilleri boyamaya özen göstermeniz en güzel sonucu alabilmenize de yardımcı olabilecektir.

dekoratif italyan boya kumlu dokulu boya

Sedefli Boya Örnekleri Nasıl Bulunur?

Günümüzde neredeyse bütün ihtiyaçlarımızın karşılanması için interneti kullanıyoruz. Bu nedenle internetten kısa süreli yapacağınız araştırmalarla birlikte kendinize en uygun model ve desenleri kolaylıkla bulabileceksiniz. Bu desenlerin seçilmesi aşamasında evinizin ya da iş yerinizin dekorasyonunu da göz önünde bulundurmanız çok önemlidir. Kullandığınız eşyalarınız ile birlikte uygulanacak olan desen birlikte değerlendirilmeli ve birbirleri ile uyumlu olup olmadıkları da kontrol edilmelidir. Daha klasik tarzda uygulayacağınız desenleri eğer evinizin dekorasyonu modern bir yapıya sahip ise uyumsuz olacaktır. Bu nedenle hepsinin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde istenilen sonuçların alınması daha kolay olabilecektir.

kumlu metal sedef renkli dekoratif sıva

Gösterişli ve Zengin Dekorasyon

Daha gösterişli ve zengin dekorasyon için kullanılabilecek olan sedefli boyalar istenilen sonuçların alınabilmesine yardımcı olabilecektir. Diğer boya türlerine göre daha fazla uzmanlık ve aynı zamanda uygulamada sabır isteyen bu boya türünün kullanılması ile birlikte alınan sonuçlar da daha etkili olabilecektir. Boya ile birlikte kullanılabilecek olan desenlerin ve diğer yardımcı malzemelerin de boya gibi doğru kullanılması gerekmektedir. Kullanılacak fırçalar, rulo ekipman gibi birçok malzemenin nasıl kullanılması gerektiği de boya ustasının dikkat etmesi gereken en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bu konuda çok fazla deneyimi ve ustalığı sedefli boya kullanımı konusunda istenilen sonuçların alabilmeleri çok da beklenebilir olmamalıdır. Bu nedenle yapılacak işlemlerin boya konusunda ustalaşmış kişiler tarafından yapılmaları gerekmektedir.

Evlerin ya da iş yerlerinin boya ve badana işlemlerinin yapılması artık eskiden olduğu gibi düz bir şekilde olmamaktadır. Kullanılan ekipman ve boyalar sayesinde duvarlar adeta bir tablonun yapılacağı tuvallere dönüşebilmektedir. Siz de duvarların doğru boyanması ve aynı zamanda sanat yapılabilmesi için sedefli boyaları tercih edebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.