Mikro beton

Mikro beton

Mikro Beton

Beton uygulamaları görsel açıdan tatmin edici sonuçlar vermektedir ve mikro beton da bu seçeneklerden biridir.

Mikro Beton Tanımı

Zemin kaplama açısından en çok tercih edilen uygulamalardan biri mikro betonlardır.  Kendiliğinden yayılan, çimento temelinde hazırlanan bu uygulama elde edilen sonuçlar bakımından epey memnun edicidir. Mekanik açıdan son kat zeminde kullanılan bu uygulama, genellikle dekorasyondaki yüksek performansla özdeşleştirilmektedir.

showroom beton zemin

Nerede Kullanılır?

Kullanım alanları bakımından en yaygın ofis, galeri benzeri alanlar, görseli önde olan AVM içi mağazalarda kullanılmaktadır. Fakat sanayi tesislerinde, evlerde ve türlü depolama alanlarında da kullanılabilmektedir. Yani aslında zemin olarak bir şartı yoktur. Modern bir görüntü talep eden her yer, her iç mekan bu uygulama için firmamıza başvuru yapabilir.

avm beton zemin

Uygulama Açısından Mikro Beton 

Elle veya pompa kullanılarak uygulanan mikro beton zemin genellikle aynı gün içerisinde üstünde gezinilebilir hale gelecektir. Bu açıdan süre artısı olan beton türü, bazı aşamalardan geçerek sonuç vermektedir.

Öncelikle yüzey hazırlığı yapılır. Yabancı maddelerin olması kötü bir sürece neden olacağı için bu ve tozdan arındırma işlemi gerçekleşir. Temizleme işleminde eski kaplamalardan arındırma da vardır. Yakma işlemi veya gres temizleyici kullanarak lekeli beton istenen şekle getirilir.

Beton zemin – mikro beton zeminler

İkinci olarak astarlama işlemi yapılmaktadır. Zemindeki astarlama için bazı araç gereçler kullanılır. Bir fırça, astar pompası gibi malzemelerle göllenme ve kuruma engelleme işlemi yapılmalıdır. Genelde bu işlem 4 saate kadar sürebilmektedir. Tabi zemin özellikleri emiciliği yüksek nitelikteyse kullanılan astardaki inceltme miktarı değişebilir. Genelde bire üç oranında inceltilmiş malzemeyle tek kat uygulaması yapılmaktadır. Zeminde farklı bir durum varsa firmamızdan teknik anlamda destek alabilirsiniz. Örneğin metal zemine uygulanacak astar için farklı bir yol izlenecektir.

Parlak beton zemin

Uygulama aşamasında yüzeye yayılan malzeme şekillendirilerek sürülür ve çeşitli malzemelerle istenen düzeltmeler de yapılabilir. Dona karşı korunması ekstra önemli olduğu için 10 dereceden daha soğuk olan zemine uygulama olmamalıdır. Bu koruma işlemi 48 saat boyunca takip edilmelidir. Ayrıca nem de çok yüksek olmamalı ve %70 baz alınmalıdır. Havalandırma yapılması halinde çok daha sağlıklı bir şekilde sonuç alınır

Mikro Beton zemin

Mikro Beton Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mikro beton kaplama yapılan alanda sert ve sağlam zemin üzerine yapılan bir işlem söz konusudur. Önceden kalan zayıf katmanların tamamen yok edilmesi gerekir. Aynı şekilde astar uygulaması da mutlaka olması gereken bir işlemdir. Eğer birkaç kat uygulama yapılması planlanıyorsa, her katmanda astar yine olmalıdır. Bunun dışında uygulamada dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Uygulamadan sonra çatlaklar varsa yüzeye gereken doldurma işlemleri yapılmalıdır.
  • Ürün depolaması yapılırken kuru ortam sağlanmalı ve istiflenen ürün sayısı sekizi geçmemelidir.
  • Mikro betonlarda çimento içeriği olduğu için dikkatli bir şekilde kullanım sağlanmalıdır. Özellikle nemli yapıdaki çimento aşındırıcı nitelik bakımından dikkat gerektirir. Uzun süre boyunca temastan olabildiğince kaçınılmalı, gözler korunmalı ve savunmasız canlılara teması engellenmelidir. Örneğin çocuk, evcil hayvan vs. konularında dikkat edilmelidir.

ayakkabı mağazası beton zemin uygulaması

Mikro Beton Neden Avantajlı?

Mikro beton avantajları sağlıklı bir ortam yaratması bakımından öne çıkar. Çok düşük zararlı madde içermesi nedeniyle, zararlıların üremesine de engel olur. Örneğin diğer ahşap zemin vs. gibi alanlardaki gibi çeşitli organizmalar üremez. Ayrıca enerji kullanımı ve verimi bakımından avantaj sunar. Isıtma sistemlerini destekler. Kullanımı esnasında yanmaz, ayrıca çevreci ve hafif yapıdadır.

  • Mikro betonlar geri dönüşüm malzemesi açısından zengindir
  • Maliyet artısı sağlar ve yatırım için ideal bir uygulamadır.
  • Dönüştürülerek yeniden kullanıma uygun bir yapıdadır.

Zemin kaplama ile ilgili başvuru, bilgi ve fiyat gibi konularda ekibimizle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz. 0533 406 60 00

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.