Kumlu sedef boya

Kumlu Sedef Boya

Özellikle farklı ve şık görünümleri ile tüketiciler tarafından tercih edilen kumlu sedef boya uygulanması konusunda da oldukça kolay olması ile dikkat çekiyor.

Kullanım kolaylığı sağlaması ve aynı zamanda güzel görünümü ile boya yapmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alan kumlu sedefli boyaların farklı bir çok çeşidi de bulunmaktadır. Oldukça fazla renk skalası bulunan bu boya türü sayesinde istediğiniz tarzlarda evleri kolaylıkla oluşturabileceksiniz. Su bazlı, sedef görünümlü ve aynı zamanda yüzeylere inci dokusu kazandıran bu boyalar ile siz de ferah ve şık evlere ya da iş yerlerine sahip olabileceksiniz.

Boya Sonrası Temizlik Konusunda Sağladığı Faydalar

Silinebilir özelliklerde olan bu boyalar ile birlikte uygulamadan sonra kirlendikleri zaman kolaylıkla silebilecek ve oluşan lekelerden de bu şekilde kurtulabileceksiniz. Teknolojinin en büyük nimetlerinden olan bu özellik sayesinde geçmişte aşırı lekelenmeden dolayı yeniden boya yapılması zorunluluğu da ortadan kalkmış durumdadır. Önceki dönemlerde boyaların silinmeleri aynı zamanda boyalara da zarar verdiklerinden dolayı uygulanabilecek olan yöntemler arasında yer almazdı. Ancak artık bu şekilde silinebilir olmaları sayesinde sürekli olarak boya yapma zorunluluğunuz da ortadan kalkmış durumdadır. Bu şekilde sürekli olarak boya masrafından da kurtulmuş olacaksınız.

Yeni Sıvalı Yüzeylerde Uygulama

Sıvaları yeni tamamlanmış olan duvarlara uygulamanın yapılması eski duvarlara nazaran daha kolay olacaktır. Bu şekilde yeni sıvalı yüzeylerde boyama işlemine başlanmadan önce yüzey dikkatlice kontrol edilmeli ve boyanın yapışmasını engelleyecek olan kalıntıların olmadıklarına emin olunması gerekmektedir. Eğer sıva kalıntısı ya da farklı kalıntılar olursa bu kalıntılar boyanın doğru yapışmasını engelleyebileceği gibi yüzeylerin pürüzlü olmalarına da neden olabilmektedir. Bu şekilde istenilen etki de alınamayacağından boya aşamasından önce yapılacak hazırlıkların aşırı önemli oldukları kesinlikle unutulmamalıdır.

Astarlama Yapılması

Diğer bütün boyalarda olduğu gibi kumlu sedef boyaların da uygulanmasından önce duvarların astarlanması istenilen sonuçların alınabilmesi için gereklidir. Astarlama sayesinde aderans arttırılarak serbest mikronize tozların yapışmaları da kolaylaştırılacaktır. Bu şekilde üzerlerine yapılan boya işlemi daha kaliteli sonuçları verecektir. Eğer sıvalı yüzeyler üzerine boya yapılacaksa tek kat astar yeterli olacaktır. Ancak boyalı olan yüzeylerin üzerlerine yapılmak isteniyorsa ve hatta renk değişikliği yapılacaksa genel olarak 2 kat astar sürülmesi gerekecektir. Ancak astar işleminin bitmesinin ardından duvarın tam olarak kuruması için yaklaşık 6 saat kadar beklenmesi gerekecektir. Bu şekilde daha kuru bir yüzeye boya uygulaması yapılabilecek ve bu sayede daha kaliteli sonuçların elde edilmesi sağlanabilecektir.

Boyaların İnceltilmeleri

Satın alınacak olan boyaların özelliklerine göre değişiklik gösteriyor olsa da bazı boyaların inceltilmesi gerekmektedir. Bu işlem için boya ile birlikte malzeme veriliyor olabileceği gibi tiner gibi seyrelticilerin de kullanılması gerekebilecektir. Satın alınan bazı boyalar aşırı koyu olmalarından dolayı inceltilerek uygulamaları daha iyi sonuçların alınabilmesi için gerekli olmaktadır. Ancak bazı boyaların bu şekilde inceltmeye gerek kalmaksızın direkt olarak kullanılabilir olması için üretimleri gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle öncelikle boyayı satın aldığınız yerden ya da boya üzerindeki talimatları dikkatlice okumalısınız. Bu şekilde doğru işlem yapabilecek ve daha sonra istenmeyen sonuçların alınmasını da engelleyebileceksiniz. İnceltilmemesi gereken boyalara bu maddelerin eklenmesi ile birlikte özellikleri kaybolabilecek ve kaç kat sürerseniz sürün kapatmayacaktır.

Boyanın uygulanması ile birlikte boyaya hazırlık aşamasında yapılması gerekenler de oldukça önemlidir. İki aşamanın da doğru yapılması sayesinde istenilen doğru sonuçların alınması mümkün olacaktır. Bununla birlikte boyayı uygulayan kişinin de bu işi biliyor olması daha doğru uygulama yapılabileceği anlamına gelecektir.  

Kumlu Parlak Boya

Kumlu parlak boya ile siz de evlerinizin ya da iş yerlerinizin  iç duvarlarına istenilen dokuları verebilecek ve şık bir görünüm sağlayabileceksiniz.

kumlu dekoratif sedef boya fiyatları renkleri

Özellikle iş yerlerinin uzun süreli ve yoğun kullanımları nedeni ile yapılacak olan boya işlemlerinin belirli periyotlarda yapılması gerekmektedir. Sürekli olarak kullanıldıklarından ve duvarların kirlenmesinden dolayı yapılacak boya işleminde kaliteli ürünlerinin kullanılmasının yanı sıra dekoratif görünümlü boyaların da tercih edilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle üretilen dekoratif boyalar arasında yer alan kumlu parlak boyalar duvarlarınızda istediğiniz dokuların elde edilmesine yardımcı olabilecektir. İçeriğindeki farklı maddelerin kullanımları ile bu boyalar istenilen efektlerin verilebilmesi ile oldukça şık bir görünüm elde edilebilmektedir.

İtalyan dekoratif boya – Dekoratif duvar boyaları

Boya Öncesi Yapılması Gerekenler ve Boya Seçimi

Boya yapmadan önce yapılması gereken ilk iş boya yapılacak yüzeyin pürüzsüz ve düz olduğundan emin olmak gelmektedir. Aksi durumda uygulayacağınız boya kötü bir görünüme neden olabilecektir. Bununla birlikte boyamada kullanılacak olan boyanın özellikleri de iyi bilinmeli ve uygulama buna göre yapılmalıdır. Eğer pürüzlü bir duvar yapısı var ise parlak boyanın kullanılması bu pürüzleri daha çok ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle pürüzleri ortadan kaldırma imkanınız yok ise mat renklerdeki boyaları tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ya da duruma göre yarı parlak boyalar da tercih edilebilecektir.

Metalik kumlu duvar boyaları

Kullanılacak Renklerin Seçimleri

Odalarınıza uygulayacağınız beyaz ya da mavi gibi standart renklerin dışındaki renkleri seçmeniz daha derinlikli ve renkli odalara sahip olabilmenize yardımcı olabilecektir. Bu nedenle seçilen renklerin sizi ve evinizi yansıtacak olduğunu unutmayın. Kendi ruh halinizi düzeltebilecek ve içinde yaşadığınız odanın daha ferah olmasını sağlayacak renkleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Kumlu parlak boya renk seçimi konusunda sizlere oldukça geniş bir seçme hakkı sunacağından istediğiniz renkleri kolaylıkla bulabileceksiniz. Bu şekilde evlerinizin ve iş yerlerinizin duvarlarını istediğiniz gibi boyatabileceksiniz.

Boyama İçin Alınacak Boya Miktarı

Boyanacak olan duvarların durumlarına, uygulamayı yapacak boyacıya ve ne kadarlık bir yüzeyin boyanacağına göre alacağınız boya miktarı da artabilecektir. Yapılacak olan boyama işlemi için sadece yüzeye göre alınacak miktarın ayarlanması doğru olmayacaktır. Kaç kat boya sürüleceği ve bu boyayı uygulayacak olan ustanın da nasıl bir işlem yapacağı önemlidir. Bütün diğer faktörler de göz önüne alınarak yeterli miktarda boya alınması gerekmektedir. Bu şekilde ne elinizde fazla kalacak ne de yetmeyecek kadar boya almış olacaksınız.

Astar Uygulama

Boya öncesi astar uygulama sayesinde yapacağınız boyaların daha iyi tutması ve aynı zamanda yüzeydeki pürüzlerin de giderilmesi sağlanabilmektedir. Bu nedenle daha kaliteli sonuçların alınabilmesi için mutlaka astar uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle boya işlemine başlamadan önce duvar yüzeyinin boyaya hazırlanması için astar kullanılması gerekmektedir.

Boyaların Renklendirilmeleri

Boya yapılması için öncelikle bir baz içerisine istenilen renklerin karıştırılması gerekmektedir. Bu aşama manuel olarak yapılacağı için farklı seferlerde karıştıracağınız boyanın farklı renk vermesi sorunu ile karşılaşabileceksiniz. Bu nedenle farklı renklerle karşılaşmamak için kullanacağınız bütün malzemeleri tek seferde hazırlamanız daha sağlıklı olacaktır. Bu şekilde tek malzeme kullanacağınızdan duvarlarınızda farklı renkleri görmemiş olursunuz. Ne kadar bilgisayarlar tarafından hazırlanıyor olsa da tekrar aynı karışımı hazırlamak istediğinizde tam anlamıyla aynı renkleri tutturamadığınız da olabilecektir.

Özellikle sedefli boya ve kumlu parlak boya gibi sonuçları açısından neredeyse sanat eserleri ortaya çıkacak olan boyaların kullanılması beraberinde uzmanlık da isteyen işlemler arasında yer almaktadır. Doğru kumlu parlak boya uygulaması için boya badana işlerinde usta kişilerin uygulamaları yapmaları istenilen sonuçların alınabilmesi için yardımcı olabilecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.