Kalıp dokulu beton görünüm

Kalıp dokulu beton görünüm
İç ve dış mekanlarınızda yenilikçi ve modern bir ambiyans elde etmek, aynı zamanda dekorasyon uygulamalarına daha farklı bir özellik kazandıran kalıp dokulu beton görünüm tercih edebilirsiniz.

Kalıp dokulu beton görünüm yeni nesil mimari yaklaşımda sıkça kullanılan ve doğal beton görüntüsü ile mekanlara ferahlık, zenginlik kazandıran bir uygulamadır. En yaygın, en çok bilinen en çok kullanılan yapı malzemesi olan beton, en temel halinde çimento, çakıl taşı, kum ve su karışımıdır. Beton en yaygın olarak kullanılan yapı malzemesi olmasının yanında kullanımı çok eski tarihlere dayanır, Roma İmparatorluğu’ndan bu yana binaların yapımında kullanılmıştır.

Örneğin Antik Romalıların betonun agregasına süt, hayvan yağı, at tüyü hatta kesin olmamakla birlikte kan ekledikleri söylenmektedir.
Taşıyıcı yapı malzemesi olarak kullanılan beton üzerinde yaşanılan teknolojik gelişmeler ile yapılan çalışmalar sonucu güçlendirilmiş betonun 1849’da bulunması, dev projelerin hayata geçirilmesini de mümkün kılmıştır. Örneğin mega baraj projelerin hayata geçmesi, insan hayatında birçok alanda kolaylık ve avantaj sağlamıştır.

Betonun kırılmaya karşı gösterdiği direncin çok yüksek olması ve oldukça güçlü bir yapıya sahip olması mega inşaat projelerin hayata geçirilmesine imkan sağlamış ve adeta bir inşaat devrimi yaşanmıştır.
Mimari Malzeme Olarak Beton
Betonun avantajlarından bir tanesi de sadece yapı malzemesi olarak, yapıya taşıyıcı özellik katması için kullanılması değil, aynı zamanda bir mimari malzeme olmasıdır. Çok uzun süredir sadece bu taşıyıcı özelliğinden faydalanılmamıştır, çeşitli temalar ve estetik amaçlar ile de kullanılmıştır.
Beton ilk hazırlandığında akıcı ve içine konulduğu malzemenin şeklini alan plastik bir malzemedir ve farklı şekillerde çok karmaşık hallerde dökülebilir. Kullanılan kalıp teknikleri ile beraber betonun dokulu ve desenli şekiller ile kullanılması mümkün olmaktadır.

Mimarlar tasarım olanaklarını arttırmak için özel kalıp sistemlerinden ve farklı yüzey işleme tekniklerinden faydalanırlar. Betonun plastik özelliği, dökülen kalıbın şeklini alması, yüzeyinde özel dokular oluşturulabilmesi betonun mimari özelliğini de öne çıkarmıştır. Bu kullanımlar ile ortaya çıkan, günümüzde en yaygın olarak kullanılmakta olan mimari betonlardan bir tanesi de kalıp dokulu beton görünüm oluşturan beton formudur.


Deneyimli ve Özenli Ekip
Mimari betonlar “Brüt Beton”, “Çıplak Beton” gibi terimler ile ifade edilebilir. Kalıp dokulu beton görünüm, artık evlerde, ofislerde, iş yerlerinde ve dükkanlarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Uygulaması ve başarılı olması için mutlaka profesyonel, deneyimli ve işinin ehli firmalar ile çalışması gereken bu uygulamada, aksi takdirde çok başarısız sonuçlar ile karşılaşılabilir. Doğal beton görüntüsü, kullanıldığı mekana keyifli bir hava katması planlanan bu uygulama profesyonel ekipler tarafından yapılmazsa; doğal bir görünüm beklentisinin tam aksine yarım kalmış, eksik bırakılmış bir uygulama hissiyatı verir.
Brüt beton uygulamaları için, mimari beklentiler çerçevesinde kalıp hazırlanması çok büyük öneme sahiptir. Yüzeyde elde edilmek istenilen görüntüye göre farklılık gösteren bu kalıp hazırlanması ve uygulanması sırasında mutlaka mimar ile koordine olarak çalışabilecek bir ekip ve firma ile çalışılmalıdır. Firmamız özellikle kalıp dokulu beton görünümü uygulamalarında profesyonel ve tecrübeli ekibi ile müşteri memnuniyeti garantisi vermektedir. Betona yüzey dokusunu verecek olan kalıplar metal, plastik, ahşap gibi farklı malzemelerden yapılabilir. Bu kalıpların yapımına çok büyüm önem verilmelidir çünkü beton görünümü oluşturmak istenilen durumlarda yapabilecek bir hatanın veya yüzeyde meydana gelen bir hatanın düzeltmesi çok zor hatta birçok durumda imkansızdır. Görüntü olarak güzel olduğu kadar, uygulama işlemleri bu kadar titiz ve zor olan ayrıca telafisi ve revize edilmesi pek mümkün olmayan bu gibi uygulamalarda deneyimli ve profesyonel bir ekiple çalışmanın farkını firmamızı tercih eden tüm kullanıcılarımız görmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.