İtalyan Boya Ustası

İtalyan Boya Ustası

Son zamanlarda çokça tercih edilen boya stili İtalyan boya modelidir. Özellikle granit yüzeylerde dekoratif işlem uygulanamıyorsa çareyi İtalyan boyalarda aranıyor. İtalya sokaklarını ayağınıza getirmiş izlenimi veren boya, ileri İtalyan teknolojisi ile yalnızca İtalya’da üretildiği ve İtalya’dan ithal edildiği için İtalyan boya olarak anılıyor.

İtalyan Boya Özellikleri

İtalyan boya her yüzeye uygulanması mümkün olan yüksek dirençli bir boyadır. Tamamen doğal minerallerden oluşan boya; yıkanabilir, anti alerjiktir, nefes alır ve anti bakteriyeldir. Boya yüzeyi kir ve toz tutmayan cinstendir. Ayrıca kolayca silinebiliyor ve silindiğinde çıkmıyor.

İtalyan Boya Avantajları

Uygulandığı mekanı çok daha geniş ve ferah gösteren boya, mekana elit ve zengin bir hava da katıyor. Antialerjik ve anti bakteriyel bir boya olması sebebiyle sağlık ve gıda sektöründe de çokça tercih ediliyor. Kesinlikle küf ve mantar yapmayan boya, ofis, büro, okul, ev, sosyal mekanlar gibi yerlerde kullanılabilir.

Yıkanabilir özellikte olan boya iç mekânlarda olduğu kadar dış mekanlarda kullanılır. Sıradan plastik boyalara göre bir duvar kağıdı görünümü veren oldukça dayanıklı olan bir boyadır.

İtalyan boyada sanatsal sıva çalışmaları ;

İtalyan boya ustası ;

 

İtalyan Boya Desenleri

İtalyan boya tek çeşit olmayıp bir çok farklı renk ve desenlere sahip olan bir boyadır. Boyanın tonları Marmo Antico, Velature, Marmorine Classico, Marco Polo gibi isimlerle adlandırılıyor. Her tonda uygulanabilen bir çok farklı desen de mevcut. Roma ve Venedik’te bulunan bir çok tarihi mekan halen bu İtalyan boyaları ile boyanıyor.

Boya desenler, boyanın uygulanacağı mekana göre seçilmelidir. Mesela bir antika dükkanı, antik İtalyan boya deseni seçerken; bir büro darbelere daha dayanıklı olan ve ferah bir desen içeren boya seçmelidir. Bunun gibi bir çok desen mevcuttur.

Travertino İtalyan Boya

İtalya boyanın en popüler olan modellerinden biri travertino modelidir. Antik bir görünüme sahip olan boya, pek çok yerde tercih edilir. Özellikle tarihi binaların restorasyonlarında, tarihi hamam, sauna ve banyolarda ve ya müzeler, saraylar gibi yerlerde çokça tercih edilir. Ortama antik ve sanatsal bir hava katan bu model, ülkemizde sınırlı olarak uygulanmaktadır. Bina dış cephelerinde, mutfak tezgah aralarında, banyolarda ve ofislerde tercih edilebilmektedir.

İtalyan Boya Nasıl Uygulanır?

Dekoratif İtalyan boya yapmak çok ciddi el ustalığı isteyen bir iştir. Usta olmayan kişiler bir duvarda uzun denemeler yaptıktan sonra icraata geçmelidir.

İtalyan boya çelik mala ile duvara uygulanan bir boyadır. Sıvalı duvarın üzerine direkt olarak uygulanabilir. Duvara mümkün olduğunca pürüzsüz bir şekilde uygulamak gereken bu boyanın ilk katı atılınca 12 saat kurumalı ve sonra bir kat daha atılmalıdır.

İkinci katman kurumadan önce sünger mala ile sıkıştırma ve temizlenme işlemi yapılır. Sonra dekoratif görüntüyü sağlayacak olan katmana geçilir. Bu aşamada ise plastik mala ile işlem yapılır. Desenlerin uygulanması sırasında özel uygulama aparatları kullanılır. Bu yüzden İtalyan boya yapmak ustalık isteyen bir iştir. Boyanın bir çok aşaması vardır ve bu aşamalar profesyonelce yerine getirilmelidir ki en iyi sonuca ulaşılsın.

İtalyan Boya Ustaları

İtalyan boya sıradan boyalar gibi fırçalar yardımıyla değil, kendine has tekniklerle uygulanan bir boyadır. Mal ve sünger yardımıyla yapılan boyanın güzelliği tamamen el emeğine bağlıdır. Bu yüzden İtalyan boya ustası seçimi çok önemlidir. bu konuda eğitimli olan ve yıllara dayanan tecrübesi olan ustalar tercih edilmelidir. Ustaların referansının olması ya da daha önce ortaya çıkardığı işleri görmeniz de çok önemlidir. Unutmayın, İtalyan boya doğru uygulanırsa eşsiz görünecektir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.