Gri rengin etkisi

Gri rengin dekorasyonda etkisi ;
Gri rengin etkisi, son dönemlerde dekorasyon için fark edilmiş olup; hem duvar rengi olarak hem de mobilya renginde çok tercih edilen renkler arasına dahil olmuştur. Bunda en büyük etken ise; her türlü ruh haline, tarza ve oda şekline uygun olmasından kaynaklıdır.


Yağmurlu ya da bulutlu günlere ait bir renk olan grinin, ev ortamında kullanılmasının ruhsal olarak bunaltıcı bir hava estireceği düşünülse de; renkler içinde denge ve huzur gibi psikolojik kavramları tanımlayan renk gri renktir.

Gri Renk Neden Tercih Edilmelidir?
Gri renginin çok farklı tonları vardır. Beyaz ve siyah renklerinin karışımından çıkan bu asil renk, tonları ile farklı etkiler yaratır. Özellikle de ortamda kullanılan farklı renklerin algılanması için seçilebilecek en doğru tercihtir.
Grinin açık tonları, sakin bir dekorasyon ve rahatlık hissi veren bir ortamı yaşamak isteyen kişiler için kesinlikle doğru karar olacaktır.

Duvar ya da mobilya tercihinde açık gri tonlar kullanıldıysa cam ve metal aksesuarlar ile dekorasyon desteklenlerek gri rengindeki soğukluğu ortadan kaldırabilirsiniz.
Siyaha yakın gri tonları elegant bir ortam yaratılmak isteniyorsa kullanılmalı fakat aydınlatmanın çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Yoksa gri renk ışığı hapsederek, ortamın karanlık görünmesine neden olabilir.


Dekorasyonda Gri Renk ve Tonları Nasıl Kullanılmalıdır?
Duvar rengi seçiminde son zamanlarda, bej ve krem renkleri yerini gri tonları bırakmaya başlamıştır. Bunun en önemli nedeni gri renginin dekorasyonda tüm renklerle uyum sağlaması ve kullanıldığı renklere iyi bir arka plan sağlayarak, kullanılan renkleri ön plana çıkarmasıdır.


Büyük bir salona sahipseniz, duvar rengi olarak koyu gri renkleri seçerek futbol sahası görünümündeki odanızı daha sıcak ve samimi bir ortam haline getirebilirsiniz. Tabi ki tam tersi de mümkün; küçük olan bir salonunu daha ferah bir ortam haline getirmek için açık tonlarda gri ile duvarları boyatarak, odadaki ferah ortam havasıyla odanın daha büyük algılanmasına yardımcı olabilirsiniz.


Metamerik bir renk olan yani ışığa göre değişiklik gösteren renklerden olan gri ve tonları için aydınlatmanın doğru seçilmesi çok önemlidir. Odada kullanılan LED ışık gri renginin mavi tonlarda algılanmasına sebep olacağı mobilyalar ona göre seçilmelidir.
Nötr gri tonları, sarımsı beyaz tonlarıyla birleştirerek kullanılırsa detaylarda yer alan beyazlar kirli ya da daha sarı beyaz görünecek ve gözdeki uyumu bozacaktır.
Açık gri tonları salon, mutfak ya da oturma odası için seçilebilecek renkler iken, yatak odası ya da çalışma odası için koyu gri tonları tercih edilmelidir.


Uyumlu Gri ve Dekorasyonda Anlamı
Dekorasyonda gri renk kullanımı ile, yerine göre sakinlik ve huzur veren bir his yaratılırken, yerine de göre de elegant ve ciddi bir ortam yaratılıp; ortamlara farklı anlamlar yükleme şansı bulunur.
Gri renginin de diğer renkler gibi ortamlara kattığı farklı anlamlar vardır.
– Gri rengi doğal bir renktir, başka renklerle karıştırılarak çok çeşitli tonlarını elde edilerek farklı etkiler yaratılabilir.
– Gri ve tonları kullanıldığı yerdeki karmaşayı azaltarak, rahatlatıcı bir ortam sağlar.
– Gri rengi açık ve koyu tonları ile ortamın büyük ya da küçük olarak algılanmasına etki eder.
– Açık tonlar kullanılarak ferah, sakin ve nezih ortamlar yaratılabilir.
– Gri renk, turuncu renk ile birlikte kullanıldığında çok iyi kontrast sağlar.
– Gri renk ile beyaz rengin uyumu ise şıklığı tanımlar.
– Gri renginin bütün renklerle uyumlu olması karmaşayı engelleyerek ortamda dinginlik sağlar.
Gri renginin etkisi ile yaşamak istediğiniz farklı ortamları evinizde yaşama şansını yakalayarak, değişik stiller yaratabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.