Brütalist duvar dekoru

Brütalist duvar dekorasyonu

İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan brütalist dekorasyon özellikle farklı ve doğal görünümlü oluşturmak amacıyla günümüzde de kullanılmaktadır.

İşlenmemiş beton anlamına gelen beton brüt kelimesinden türemektedir. Mimari tarihine bakıldığında özellikle savaş sonrasında yeniden yapılandırma amacıyla ortaya çıkan bu mimari akımın çoğu zaman soğuk ve ruhsuz olmakla itham edilmesine rağmen doğallığı sevenler tarafından tercih edilmesi kaçınılmaz olmaktadır.

1980’li yıllara bakıldığında özellikle akımın son bulduğu göze çarpsa da daha sonrasında özellikle modern mimari de yapılan çalışmalar ile yeniden hayat bularak günümüze kadar gelmiştir. Farklılık arayış içerisinde olanların yanı sıra doğal ve ferah alanları tercih etmek isteyenler için doğal beton maddesinden yapılan üretim ile ortaya çıkmaktadır.

Brütalist Dekorasyonun Ham Maddesi

Brütalist akımın ana maddesi ham beton olarak belirlenmiştir. Doğal beton görünümü oluşturmak amacıyla yapılan özellikle brüt beton sıva uygulaması bu akım da yaygın olarak tercih edilmektedir. Özel olarak üretilmiş olan sıvanın duvar üzerine uygulanması halinde doğal beton görünümü ortaya çıkmaktadır.

Dayanıklı yapısı ile uzun süreli kullanım imkanı sağlayan sıva istenilen her alanda uygulama imkanı sağlamaktadır. Profesyonel kişiler tarafından yapılacak olan uygulama sayesinde kısa süre içerisinde istenilen her alanda brütalist çalışmalar yapılabilir. İç veya dış alanlarda binaların duvarlarında uygulama yapılmasına imkan sağlamaktadır. Hem ekonomik hem de basit uygulanabilir olması sayesinde daha etkili bir seçenek haline gelmiştir.

Brüt Beton Nedir?

Brütalist dekorasyonun sunmuş olduğu çalışmalar sayesinde pek çok farklı alanda doğal görüntüler oluşturularak bu şekilde daha ferah ve kullanışlı alanların elde edilmesi sağlanmaktadır. Bu akım da kullanılan brüt beton uygulaması istenilen duvarlarda ham beton görüntüsü oluşturmak amacıyla sıva veya kalıpların kullanılması ile hazırlanmaktadır.

Özellikle farklı renklerde uygulanabilir olması dekorasyon amaçlı kullanılacağı alanlarda istenilen her renkte uygulama yapılmasını sağlamaktadır. Sıvanın özel olarak üretilmiş olması ve kolay uygulanabilir olması dekorasyon değişikliği yapmak isteyenler için etkili bir seçenek haline gelmesine neden olmaktadır. Malzemenin ucuz olmasının yanı sıra kolay uygulanabilir olması binaların iç ve dış alanlarında dekorasyon farklılığı oluşturmak isteyenler için tercih sebebi olmasını sağlamaktadır.

Brütalist Dekorasyonun Günümüzde Durumu

Geçmişten günümüze kadar gelen dekorasyon akımları arasında yer alan brütalist akım özellikle modern mimari de yaygın olarak kullanılmaktadır. Büyük ve gösterişli binalar da farklılık oluşturmak amacıyla tercih edilebilir. Pek çok farklı alanda dikkat çeken binaların dış yüzeylerini de günümüzde kullanılması ile etkileyeceği sonuçların ortaya çıkması sağlanmaktadır.

Canlı görünüm oluşturmak amacıyla kullanılan pek çok farklı mimaride de etkisi gözlenmektedir. Günümüzde çoğu zaman soğuk ve ruhsuz bir görüntü oluşturdu benimsenmiş olsa da kullanılması alanları farklı şekilde görünmesine imkan verdiğinden geniş kullanım alanına sahip olmaktadır. Yapılan çalışmaların profesyonel şekilde yapılması istenilen sonucun elde edilmesine katkı sağlamaktadır.

Brütalist Dekorasyonun Faydaları

Ofis, ev veya dış cephe gibi pek çok farklı alanda yapılacak olan uygulamanın özellikle maliyet açısından uygun olması tercih edilmesine neden olmaktadır. Malzemenin kolay uygulanabilir olması ve kısa süre içerisinde istenilen her alanda çalışmanın tamamlanmasını sağlamaktadır. Pek çok farklı faydası bulunan bu tarz dekorasyon çalışmalarında kullanılacağı alana göre farklı renklerde uygulama yapılabilir.

brüt beton duvarlar

Brüt beton görünümü oluşturmak amacıyla sıva veya panellerin kullanılması en sık tercih edilen malzeme seçeneklerinden biridir. Özel olarak üretilen bu ürünler istenilen duvar üzerine kısa zaman içerisinde uygulanarak kullanıma hazır şekilde teslimatı yapılır. Bu nedenle dekorasyonda farklılık arayış içerisinde olanların günümüzde hâlâ tercih ettiği akımlar arasında yer almaktadır.

Beton görünümlü dekoratif sıva uygulama fiyatları için bizimle iletişime geçin.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.