Beton rengi duvar dekoru

Beton rengi duvarların dekorasyonda etkisi ;

Duvar, bir iç mekânın temel parçalarından birini oluşturur. Devamlı iç içe olunan, ancak işlevsel bakımdan detayları üzerinde çok fazla konuşmadığımız duvar modelleri kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır.

Teknik açıdan ayrıca bir kategori olarak değerlendirilebilecek olan duvar çeşitleri dekorasyonların da en önemli parçalarından birisidir.

Görsel Açıdan Duvar Kullanımı

Ev ya da iş yerlerinde duvarın varlığı, tıpkı bir bina temeli gibi odanın da temeli durumundadır. Duvarların nasıl şekillendirildiği, mekân algısı bakımından son derece önemli bir konudur.Brüt beton duvar sıva uygulaması dekoratif lüks beton görünümlü sıva uygulamaları.

Örneğin iş yeri ya da evlerin izlenimi hakkında da belirleyici bir kriterdir. Sadece renk açısından değil, köşeli olması yüksekliği vs. değerlendirilerek bir algı oluşur. Örneğin basık duvarlar hoş karşılanmayacaktır.

Yatak Odalarında Duvar Rengi Nasıl Olmalı?

Genel ruhsal algınızda duvar rengi etkili olacaktır. Yapılan araştırmalarda da bunun görüldüğü bilinmektedir. Örneğin siyah ya da koyu renk duvarların insanları daha karanlık şekilde düşünmeye yönelttiği bilinmektedir.

Yine açık renklerin yorulmamak için kullanılması gerektiği, rahat bir uyku için de mor, illa gibi renklerin seçilmesi gerektiği bilinmektedir. Bu durum renklerin insanların üzerindeki yarattıkları etkilerle de doğrudan ilgilidir.

Duvar Boyaları İçin Öneriler

Renk seçimi yaparken karar veremiyorsanız ya da var olan duvar rengi dekoratif amaçlarla değiştirmek istiyorsanız bazı detaylara dikkat etmek gerekmektedir:

  • Salonun büyüklüğü ve küçüklüğü konusunu dikkate alın.
  • Evdeki eşyaların renklerine gör boğucu olmayan sade renkler seçin. Genel uyumu yakalamaya çalışabilirsiniz.
  • Önceden mekânı nasıl bir havaya sokmak istediğinizi düşünün. Buna göre renkleri kafanızda yerleştirerek seçim yapın.
  • Dar ve küçük bir salondan bahsediliyorsa, koyu renklerden olabildiğince uzaklaşın. Çünkü dar alanı koyu yapmak, daha da sıkıcı ve kapalı bir alan yaratacaktır. Ortamı geniş göstermek için açık renkler seçilmelidir.
  • Mobilya ve aksesuarlarla da genel dengeyi kurmaya özen gösterin. Örneğin çok canlı mobilya ve aksesuarlar varsa duvar rengini karmaşa yaratmayacak şekilde belirlemeniz önerilir. Örneğin mobilya ve aksesuarlarda kırmızı, yeşil, mavi vs. varsa, duvar rengi de krem, beyaz renklerde olabilir. Açık pastel tonlar da mümkündür.
  • Yaşam tarzınız, ne tür renk ve desenlerden hoşlandığınız duvar rengi ve modeli seçiminde belirleyici olmalıdır. Sizin yaşadığınız alanda mutlu olmanız son derece önemlidir.
  • Pastel pembe ve pastel kahve tonları duvarlar için popüler renklerdir. Genel havanın iyi ve rahatlatıcı olması adına bu renkleri yapabilirsiniz.
  • Mat renkler şayet size göre değilse, bu durumda turuncu ve tonlarını değerlendirmeniz önerilir. Kırmızı sevenler için de açık kırmızı renk pembe tonları olabilir.

Çocuk Odası Duvarları Renk ve Desen Seçimi,

Çocuklarınızın da renk ve desen konusunda tercihlerini önemseyerek çocuk odası duvar boyası değerlendirilebilir. Ancak göz yormaması ve kolay uyku, ders çalışma için krem-pastel renkleri seçmeye ikna edebilirsiniz. Onun algılarını etkileyen bir durum olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Mutfaklarda Renk ve Desen Seçimi

Mutfakta duvar renginin nasıl olacağı konusunda aslında tamamen kişisel zevklerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Canlı renkler mutfakları daha keyifli hale getirebilir.

Banyo Duvarları

Yüzey alanı açısından banyo duvarları diğer bölümlere göre daha sınırlı bir alanda olabilir. Bu bölümü yine kendi renk zevklerinize göre ayarlayabilirsiniz. Mobilya ve dolaplara göre uyum yakalayabilirsiniz. Yani renk farklılıkları bu noktada çok belirleyici değildir.

Eskitme Tipli Duvarlar ve Duvar Kağıtları

Şayet duvarlarınızı eskitme şeklinde yapacaksanız, bunun öne çıkması için eşyalarınızda sadeleşmeye gitmeniz önerilir. Çizgileri belli olan bu duvar tipleri son derece dekoratif kullanıma sahiptir. Duvar kağıdınız varsa da eşyalarınızın yine genel dengeyi sağlanması gerekecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.